10:53 pm - Tuesday October 21, 2014

Bayern – Chelsea este marea finala!

Dupa ce in urma cu cateva zile toti iubitorii fotbalului se asteptau la o finala Barcelona – Real Madrid, iata ca lucrurile au luat o intorsatura neasteptata, iar ceea ce avea sa fie doar “finala mica” s-a transformat in marea finala de la Munchen. Bayern s-a calificat aseara la loviturile de departajare si a lasat pe dinafara si celalalat colos spaniol, dupa ce marti am vazut ca fotbalul inseamna si mult noroc, londonezii de la Chelsea eliminand pe Barcelona dupa o dubla in care nu au aratat nimic din ceea ce numim noi joc de fotbal.
Cu toate ca s-au impus cu 2-1 in cele 120 de minute de joc, madrilenii au cedat aseara la penalty-uri, cu scorul de 1-3, Cristiano Ronaldo, Kaka si Sergio Ramos ratand loviturile de pedeapsa din tabara galacticilor. Seara a inceput excelent pentru elevii lui Jose Mourinho, dupa ce Cristiano Ronaldo, a deschis scorul in minutul 6, dintr-un penalty acordat usor de arbitrul maghiar Kassai. Opt minute mai tarziu, portughezul a punctat pentru 2-0, dupa o pasa excelenta a lui Mesut Ozil, si se parea ca soarta meciului era decisa. Bavarezii si-au impus insa jocul si Gomez a incercat poarta de la distanta in minutul 21, dar mingea s-a dus pe langa poarta. Super Mario a scos un penalty in minutul 26 la faultul lui Pepe, olandezul Robben l-a invins pe Casillas si scorul general devenea perfect egal. Scorul s-a mentinut pana la finalul partidei, dar si dupa cele doua reprize de prelungiri, astfel ca s-a ajuns la loviturile de pedeapsa.
Loteria penaltiurilor a inceput dezastruos pentru “galactici”, Ronaldo si Kaka au ratat, in timp ce Alaba si Gomez au punctat pentru 2-0. Madrilenii au revenit in cursa dupa ratarea lui Kroos si transformarea lui Xabi Alonso, dupa care s-a ratat din nou de ambele parti, prin Lahm, respectiv Ramos. Schweinsteiger a inscris penaltiul decisiv si Bayern s-a calificat in ultimul act.
Astfel, mult anticipata finala dintre FC Barcelona si Real Madrid va fi, de fapt, un meci intre Chelsea Londra si Bayern Munchen. Bayern are deja 4 astfel de trofee castigate in istorie, in timp ce Chelsea il cauta pe primul. In finala, bavarezii nu vor putea conta pe trei jucatori, Alaba, Luis Gustavo si Badstuber, toti suspendati. Bayern va fi prima echipa dupa AS Roma, in 1984, care va juca finala celei mai importante competitii intercluburi pe teren propriu, in data de 19 mai, pe “Allianz Arena”.

Din categoria: Galerie video, Stiri sportive